Awards Banquet Results

The Presidents Trophy: Presented annually to the individual who helps in all aspects of making the league run smoothly, such as scoring, timing, refereeing, set-up and clean up.
Division Winner
Little Guys- Chris Ferrall
Little Gals – Andrew Harris and Zoe McAuley
Girls – Dan and Ruth Wannemaker
Biddy – Colin Bowman
Graduate – Braydon Cordeiro

Queen’s University Basketball Camp Awards
Division Winner
Little Guys – Caden Badour -Wildcats
Little Gals – Stella Wheeler-Dee – Rockers
Girls – Elizabeth Gillies-Smith – Sting
Biddy – Jacob Lawson – Raptors
Graduate – Damian Bark – Hawks

The Referee’s Trophy: This award is given annually to the coaches of the year in each division who best exemplify what coaching in the league is all about.
Division Winner
Little Guys – Shawn Hollywood – Rebels
Little Gals – Mary Jane Bravakis – Monarchs
Girls – Sarah McDonnell – Sting; Sarah Barnes – Storm
Biddy – Paul Medeiros and Pat Adams – Cavaliers
Graduate – Mark Cabral and Jacob Cabral- Warriors

The Guy Wells Trophy: This trophy is given to the male and female players who best exemplify what the league stands for – sportsmanship, fair play, team play and leadership.
Madyson O’Coin – Storm
Cohen O’Grady – Warriors

The Tony Pettitt Award: To recognize the contributions of a non-coaching, adult volunteer.
Stephanie Charlton and Andrew Harris

Holy Cross Secondary School Spring League and summer camps
Little Guys – Michael Reid – Rebels
Little Gals – Ryan Fuller – Pierce – Lions
Girls – Emily Hull – Sparks
Biddy – Tyler Badour – Vikings
Graduate – Matt Nowak – Heat

The Bill MacLeod Memorial Cup: This award is given annually to the player in each division who best reflects the spirit of the league format “Just for the Fun of it”
Division Winner
Little Guys – Jude Wheeler-Dee – Tarheels
Little Gals – River Valante-Morrow – Rebels
Girls – Amber Allport – Starzz
Biddy – Quinn Ryan – Ravens ; Thomas Medeiros – Suns
Graduate- Trevor Kirby – Bulls

The Lenny Falcoa Award : This award is given for the TEAM OF THE YEAR in each division that best exemplifies the hustle, team work, and all around attitude that makes the league so much fun.
Division
Little Guys – Hoosiers
Little Gals – Rockers
Girls – Monarchs
Biddy – Raptors
Graduate – Heat

Regiopolis Notre Dame summer basketball camp.
Little Guys – Seth Dean – Hoosiers
Little Gals – Mya Jeffries – Rebels
Girls – Sadie Scott – Sting
Biddy – Jack Thurlby – Grizzlies
Graduate – Roger Elliott – Bulls

Two Ball Champions and Runners-up :
Division Winners Runners – up
Little Guys Ben Mignault and Matthew Sutton Grady McAuley and Aiden Hunter
Little Gals Ryan Fuller-Pierce and Mackenzie Pacheco Claire Brakenbury and Riley Claessen
Girls Lauren Larabie and Calista Payne Amber Allport and Zoe McAuley
Biddy Jack Thurlby and Cole Bollen Griffin Santyr and Ryota Udo
Graduate Carson Payne and Nick Elliott Tyler Bark and John MacDonald

The Gerry Besselink Award : This award is given for effort, respect and dedication to the league.
Colin Bowman

St. Lawrence Basketball Camp Awards
Little Guys – Marshall Gadbots – Jayhawks
Little Guys – Kathryn Day – Rockers
Girls – Thea Santyr – Monarchs
Biddy – Braiden Clarke – Magic
Graduate – Sergio Laranjeira – Sixers

The Bucky Spencer Memorial Free Throw Champions:
Age group Winners
Boys 8 years Brandon Tenehouse – Wolfpack
9 years Ben Mignault – Mustangs
10 years Mason Budder – Huskies
11 years Braiden Clarke – Magic
12 years Jacob Lawson – Raptors
13 years Ethan Cahill – Heat
14 years Matt Nowak – Heat
15 Years Braydon Cordeiro – Celtics
Girls 8 years Kyleigh Finn – Rockers
9 years Jada English – Aztecs
10 years Mia Daigle – Golden Gals
11 years Bridget Mignault – Liberty
12 years Claya Way-Brakenbury – Monarchs
13 years Sadie Scott – Sting
14 years Sherrilynn Platt – Sparks
Emma Mitchell – Sparks

Most Improved Players
Division Winner
Little Guys – Ben McGinnis – Jayhawks
Little Gals – Teagan McConaghy – Walsh – Lions
Girls – Mary Baker – Liberty
Biddy – Casey Irvin – Cavaliers
Graduate – Michael Rowsell – Sixers and
Spencer Goodfellow – Celtics

The Most Valuable Players
Division Winner
Little Guys – Grady McAuley- Wildcats and
Ben Mignault – Mustangs
Little Gals – Claire Brakenbury – Tigers and
Alex Cantarutti – Golden Gals
Girls – Sherilynn Platt – Sparks
Biddy – Jacob Corby – Cavaliers and
Miles Brakenbury – Tarheels
Graduate- John MacDonald – Hawks and
Kai Ferrall – Sixers

The Most Sportsmanlike Players
Division Winner
Little Guys – Chris Kerstens – Huskies
Little Gals – Lucy Fritz-Millett – Monarchs
Girls – Sienna Love-Chamberland – Mercury
Biddy – Hunter Munroe – Vilings
Graduate – Nick Vallier – Heat

The Carm Londry Trophy for the player that shares the ball.
Division Winner
Little Guys – Andrew Almeida – Wolfpack
Little Gals – Page Perrin – Aztecs
Girls – Victoria Kirby – Comets
Biddy – Yates Drake – Grizzlies and
Griffin Sutherland – Raptors
Graduate – Domenic Montalbano – Celtics

The Top Defensive Players
Division Winner
Little Guys – Matthew Sutton – Mustangs
Little Gals – Emma Lake – Slammers
Girls – Meagan Major-Thompson – Mercury
Biddy – Carlos Ramirez – Magic
Graduate – Noah Cabral – Warriors

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *